Gry strategiczne

 

Strategiczne, wieloosobowe gry wojenno-polityczne – Podobne mniej więcej do znanego ‘Ryzyka’, choć – naszym zdaniem – znacznie od niego ciekawsze. Każdy gracz kieruje losami państwa/frakcji, negocjuje sojusze, prowadzi wojny, rozwija posiadane prowincje. Radzimy ostrożność przy nabywaniu tego typu gier na samym początku przygody z planszówkami i bez konsultacji z potencjalnymi współgraczami. Zwykle niemożliwe jest w nich osiągnięcie zwycięstwa bez odpowiednio agresywnej gry (podbój militarny, podstępy, zdrady), a nie każdy dobrze odnajduje się w tego rodzaju działaniach. Czas rozgrywki najczęściej oscyluje w okolicach 2-3 godzin, a zdecydowanie najlepsza zabawa jest przy maksymalnym składzie (4-6 osób).

średnie
Cyklady (PL, 2-5 os, recenzja, videorecenzja, recenzja) – rywalizacja greckich polis. Które z nich pierwsze stanie się metropolią? Które pokona przeciwniów, korzystając z pomocy bogów i mitologicznych stworów?
Szogun / Wallenstein (PL lub ENG, 3-5 os, recenzja Szoguna, recenzja Szoguna, videorecenzja Wallensteina ENG) – przemyślane, klasyczne już eurogry w segmencie territory control. Rozwijaj gospodarkę, podbijaj kolejne regiony i walcz o dominację w Japonii (szogun) lub Niemczech czasu wojen religijnych (Wallenstein). Bitwy toczysz za pomocą wieży bitewnej – tak oryginalnego sposobu rozstrzygania starć na pewno nie widziałeś.

ambitniejsze tytuły warte zainteresowania
Chaos w Starym Świecie (PL, 3-4 os, videorecenzja, recenzja) – dysponujący unikalnymi zdolnościami bogowie Chaosu (Tzeentch, Khrone, Nurgle lub Slaannesh) walczą o dominację w krainach Starego Świata, znanych z systemu RPG Warhammer.
Gra o Tron (PL, 3-6 os, videorecenzja, recenzja) – strategia osadzona w realiach sagi Lodu i Ognia, George’a R.R.Martina. Poprowadź jeden z sześciu rodów w zmaganiach o koronę królewską.
Imperial (ENG/PL, 3-6 os, recenzja) – niebanalny, bardzo udany mariaż gry ekonomicznej i strategicznej. Wcielamy się w inwestorów, kontrolujących europejskie mocarstwa w XIX wieku. Celem jest nie podbój sam w sobie, ale osiągnięcie jak największego zysku. Na rynku obecna jest też wersja Imperial 2030, osadzona we współczesnej sytuacji politycznej.

W tej kategorii dobrze sprawdzają się również opisywane powyżej w grach wojennych The Napoleonic Wars, Here I Stand oraz gry serii COIN.

 

Poradnik autorstwa Bartka Odorowicza publikowany na forum gry-planszowe.pl oraz serwisie gamesfanatic.pl. Tekst zamieszczony za zgodą autora.