Gry ekonomiczne

 

Gry ekonomiczne – znajdziesz w nich prawdziwe mechanizmy rynkowe (np. podaż/popyt) i wszystkie właściwe biznesowi dylematy: kupić? Sprzedać? W co zainwestować? W odróżnieniu od Monopoly, powszechnie, lecz niesłusznie uważanej za grę ekonomiczną, losowość jest w nich bardzo ograniczona. Kluczowe są decyzje gracza – trafne, lub nie. Wiele w grach ekonomicznych kalkulowania (a jakże!), dają jednak sporo satysfakcji z… zarabiania pieniędzy oczywiście!

lekkie
Osadnicy z Catanu (PL, 3-4 os, videorecenzja, videorecenzja, instrukcja) – osadnicy przybyli na wyspę. Który z nich pierwszy zbuduje wioski, miasta, drogi? Który trafniej zainwestuje? Który lepiej będzie negocjował wymiany towarów? Pozycja obowiązkowa dla początkujących planszówkowiczów! Do tej pory, na całym świecie sprzedało się 15 milionów egzemplarzy gry.
Fasolki/Bohnanza (PL, 3-5 os, videorecenzja, recenzja) – uprawiaj różne odmiany fasoli, negocjuj wymiany z innymi graczami, decyduj czy zainwestujesz w odmiany rzadkie, czy te popularne…

średnie
Acquire (ENG/PL, 3-6 os, recenzja) – walka rekinów finansowych o korzystne przejęcia sieci hoteli. Spekulacja, fuzje, spektakularne upadki, na których – o dziwo – da się nieźle zarobić
Wysokie Napięcie (PL, 2-6 os, recenzja, recenzja, videorecenzja) – walka koncernów energetycznych o osiągnięcie jak najrozleglejszej sieci. Znakomita symulacja rynku surowców energetycznych i dynamiczne licytacje
Modern Art (PL, 3-5 os, recenzja, recenzja) – uważana za jedną z najlepszych gier licytacyjnych. Gracze obracają obrazami pięciu obiecujących artystów. W czasie aukcji prowadzonych na różnych zasadach, decydują o ich cenie i popularności. Bardzo proste zasady, mnóstwo emocji, sporo kalkulacji.
Chicago Express (PL, 2-6 os, recenzja, videorecenzja) – przemyślna gra ekonomiczna, wymagająca zmysłu inwestorskiego. Gracze wchodzą w posiadanie akcji towarzystw kolejowych, rywalizujących o prymat połączenia wschodniego wybrzeża USA z Chicago. Która spółka radzi sobie najlepiej? W którą inwestować? Z kim wspólnie działać, a komu rzucać kłody pod nogi?

ambitniejsze tytuły warte zainteresowania
Pret-a-Porter (ENG, 2-4 os, recenzja, videorecenzja) – zarządzanie domem mody. Zainwestujesz w nowoczesny design, w PR, czy może w bardziej wykwalifikowanych pracowników? Tylko musisz się spieszyć – pokaz w Paryżu już za chwilę, a koszty utrzymania firmy szybko rosną…
Automobile (PL, 3-5 os, recenzja, recenzja) – zarządzanie amerykańskim koncernem samochodowym w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Wypuszczaj na rynek nowe modele pojazdów, konkuruj ceną i reklamą z rywalami, szacuj popyt na samochody poszczególnych klas.
Brass/Age of Industry (ENG, 2-4 os, recenzja, recenzja, videoporadnik AoI) – rywalizacja przemysłowców w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii – gra o dużej głębi, znakomicie oddająca realia tamtego okresu. AoI to lekko zmodernizowany Brass.
Imperial (ENG/PL, 3-6 os, recenzja) – niebanalny, bardzo udany mariaż gry ekonomicznej i strategicznej. Wcielamy się w inwestorów, kontrolujących europejskie mocarstwa w XIX wieku. Celem jest nie podbój sam w sobie, ale osiągnięcie jak największego zysku. Na rynku obecna jest też wersja Imperial 2030, ze współczesną sytuacją polityczną.
Puerto Rico (PL, 2-5 os, recenzja, videorecenzja, instrukcja) – rozbudowywanie własnych posiadłości na wyspie Puerto Rico. W co zainwestować? W Tytoń, kawę, indygo, a może w najtańszą kukurydzę? W którym momencie sprzedać wyprodukowane towary?
Steam/Age of Steam (PL, 3/2-6 os, recenzja, recenzja)- znakomite, różniące się tylko niuansami gry kolejowe, w których zarabiamy na transporcie towarów pomiędzy miastami, a zarobione pieniądze inwestujemy w budowę kolejnych połączeń.

 

Poradnik autorstwa Bartka Odorowicza publikowany na forum gry-planszowe.pl oraz serwisie gamesfanatic.pl. Tekst zamieszczony za zgodą autora.