Gry przygodowe

 

Gry przygodowe – w swoich założeniach bardzo podobne do ‘Magii i Miecza’ (na pewno znasz…). Najczęściej kierujemy poczynaniami bohaterów mierzących się ze Złem, podnoszących swoje umiejętnosci i kolekcjonujących magiczne przedmioty. Schemat zwykle jest podobny: ruch bohaterem, następnie pociągnięcie karty wydarzeń i realizacja zaistniałej sytuacji (np. walka z potworem widniejącym na karcie, znalezienie skarbu etc etc). Tym niemniej od czasów Magii i Miecza pojawiło się kilka ciekawych tytułów, z nowymi, świeżymi pomysłami.
Ze względu na dużą ilość anglojęzycznych tekstów na licznych kartach, czym charakteryzują się przygodówki, radzimy początkującym ograniczyć się do gier polskojęzycznych, przedstawionych poniżej:

lekkie
Talisman (Magia i Miecz) (PL, 2-6 os, videorecenzja, recenzja) – stara dobra Magia i Miecz, nad którą wielu z nas spędziło kawałek dzieciństwa – znów po polsku! Tym razem w nowym, bardzo atrakcyjnym wydaniu (figurki bohaterów, atrakcyjne i kolorowe grafiki na kartach przygód, poprawione zasady).

średnie
Claustrophobia (PL, 2 os, recenzja, videorecenzja, recenzja) – Czy odważysz się wyruszyć na czele grupy śmiałków, aby stawić czoła Demonowi w mrocznych podziemiach? Proste zasady, znakomite wykonanie, szybki czas rozgrywki, klimatyczne scenariusze.
Dracula (PL, 2-5 os, recenzja, videorecenzja) – Łowcy ścigają Draculę po całej Europie. Gdzie ukrywa się wampiryczny hrabia? Widziano go w Madrycie, potem w Paryżu… Gdzie jest teraz? Lecz uważajcie: jeśli spotkacie Draculę nie w dzień lecz w nocy, z łowców staniecie się zwierzyną!
Kupcy i Korsarze (PL, 2-4 os, wideorecenzja, recenzja, recenzja, ) – by zdobyć bogactwo pójdziesz drogą pirata czy kupca? Pływaj na wodach Morza Karaibskiego, handluj, walcz, ulepszaj swój statek, wykonuj zlecone misje.

ambitniejsze tytuły warte zainteresowania
Mage Knight (PL, 1-4 os, recenzja, recenzja) – świetna, złożona gra, trochę w stylu komputerowych gier z serii Heroes of Might&Magic. Znakomicie oddany rozwój bohatera.
Descent (PL, 2-5 os, recenzja) – poprowadź bohaterów, stawiając wspólnie czoło mrocznemu Panu Podziemi.
Posiadłość Szaleństwa (PL, 2-5 os, recenzja, videorecenzja) – wciąż gra planszowa, a jednak zahaczająca już o RPG. Staw czoło tajemnicom starej posiadłości w jednym z kilku złożonych scenariuszy.

 

Poradnik autorstwa Bartka Odorowicza publikowany na forum gry-planszowe.pl oraz serwisie gamesfanatic.pl. Tekst zamieszczony za zgodą autora.