W co grać?

 

Bardzo ważny jest intrygujący, satysfakcjonujący początek – byś Ty i Twoi współgracze dobrze bawili się już przy pierwszej zakupionej grze. No i nie żałowali wydanych pieniędzy :) W tym celu powstała ta lista. Ma Ci służyć inspiracją i pomocą.

Poniżej proponujemy tytuły dostępne bez większych problemu w polskich sklepach planszówkowych, powszechnie uważane za jedne z najlepszych w swoim gatunku, a przy tym bardzo przystępne, o jasnych zasadach.
Jesteśmy przekonani, że wymienione tytuły mają bardzo duże szanse przypaść Wam do gustu. To po prostu sprawdzone evergreeny. Rynek gier planszowych jest jednak przebogaty – mamy nadzieję, że rozpoczniesz wkrótce własne poszukiwania, bo poza tytułami wymienionymi poniżej jest jeszcze całe mnóstwo świetnych planszówek, które warto poznać 8)

Każda propozycja zawiera w nazwie planszówki link do anglojęzycznego serwisu boardgamegeek.com (znajdziecie tam mnóstwo zdjęć, recenzji użytkowników, videocastów, pomocy do wydrukowania, FAQ itp), linki do polskich recenzji i videocastów, informację o liczbie graczy oraz wersji językowej, w jakiej gra jest dostępna na rynku:

PL – gra do nabycia w pełnej polskiej wersji językowej
ENG/PL – wydanie angielskie, instrukcja PL i tłumaczenie elementów gry jest do ściągnięcia z internetu (serwis boardgamegeek.com – link w tytule gry) lub dołączana przy zakupie w sklepie. Najczęściej nie występują w trakcie gry żadne problemy językowe, bez względu na wiek i językowe zdolności współgraczy
ENG – gra dostępna w wersji angielskiej. Zwykle w przypadku takich gier przynajmniej jedna osoba musi znać ten język na dobrym poziomie, żeby wytłumaczyć innym zasady, ew. zrobić tłumaczenie elementów. Najlepiej jednak, aby wszyscy gracze znali angielski.

Proponowane planszówki są również zaszeregowane do odrębnych kategorii:

lekkie – gry, które mają dużą szansę spodobać się każdemu, w każdym przedziale wiekowym. Proste zasady, umiarkowany czas rozgrywki, a przy tym duża grywalność – to kryteria, którymi się kierowaliśmy przy wyborze. Bardzo dobre na sam początek przygody z grami planszowymi.

średnie – wymagają od graczy nieco dokładniejszego planowania i skupienia nad przebiegiem rozgrywki, choć zasady pozostają wciąż proste. Losowość ma mniejszy wpływ na rozgrywkę niż w lekkich, a o wygranej decydują właściwe decyzje, podjęte w różnych momentach gry. Powinny się sprawdzić jako pierwsza planszówka.

ambitniejsze tytuły warte zainteresowania – tutaj proponujemy bardziej złożone i mózgożerne gry, wymagające większego skupienia (zwykle nieco dłuższy czas rozgrywki, wiele rodzajów interakcji) które pełnię oferowanych możliwości, strategii, dróg prowadzących do zwycięstwa odsłaniają w miarę zdobywania przez graczy doświadczenia. Nadają się przede wszystkim do systematycznych rozgrywek w stałej grupie. Polecamy je osobom bardziej wymagającym, szukającym czegoś ambitniejszego, ale już PO zakupie swojej pierwszej planszówki.

A gdy już zakupisz grę, warto odpowiednio przygotować się do tłumaczenia jej zasad współgraczom.

Poradnik autorstwa Bartka Odorowicza publikowany na forum gry-planszowe.pl oraz serwisie gamesfanatic.pl. Tekst zamieszczony za zgodą autora.