Jak wybrać grę?

 

Know-how, czyli jak samodzielnie wybierać dla siebie planszówki?

A więc spodobało Ci się i pragniesz bardziej zagłębić się w planszówkowe hobby, poszukać samodzielnie tytułów, które Cię zainteresują? Fajnie. Naprawdę się cieszymy. Pamiętaj o trzech podstawowych pytaniach, które powinieneś sobie zadać przed zakupem:
– Przy jakiej okazji i z kim będę grać?
– Ilu mam chętnych współgraczy?
– Ile mam pieniędzy?
Wiesz już to wszystko? Świetnie
Poniżej znajdziesz kilka porad jak się do poszukiwań zabrać oraz linki do najciekawszych witryn w sieci, z informacjami, recenzjami i opiniami o grach planszowych.

Poszukiwania gier najlepiej rozpocząć przeglądając ofertę sklepów internetowych, lub odwiedzając pobliski sklep z grami, który możesz znaleźć dzięki poniższym linkom:
Ogólnopolska lista sklepów z planszówkami
Cenowa wyszukiwarka gier i-szop.pl

Jeśli chcesz sprawę załatwić szybko, możesz spokojnie zaufać ludziom pracującym w tych sklepach. Przeważająca większość z nich od dawna zajmuje się planszówkami, znają rynkową ofertę i dobiorą grę zgodnie z postawionymi przez Ciebie kryteriami.
Jeśli jednak chciałbyś samodzielnie zdecydować/znaleźć grę, której aktualnie potrzebujesz, na razie jeszcze powstrzymaj się z kupnem. Wytypuj sobie kilka tytułów które Cię zainteresowały (tematycznie, mechanicznie, a nawet po prostu przyciągnęły wzrok ładną okładką) i zacznij zbierać o nich informacje. Gdzie? Jak? Wszystko co potrzeba do samodzielnych poszukiwań znajdziesz poniżej, w kolejnych punktach.

1. Planszówki w polskim internecie i w mediach

Poszukaj recenzji w polskich serwisach poświęconych grom planszowym – linki poniżej.

1. Serwisy planszówkowe – znajdziesz w nich nie tylko recenzje gier, ale także branżowe newsy, informacje o konwentach i konkursach, wywiady, wreszcie teksty publicystyczne i felietony

GamesFanatic.pl
ZnadPlanszy.pl
Board Times
Poltergeist
Gildia Gier Planszowych
Świat Gier Planszowych
grybezprądu.pl
Strategie – portal miłośników gier wojennych wraz z dedykowanym forum

2. Inne serwisy z recenzjami i blogi planszówkowe – wpisy dotyczą przede wszystkim recenzji czy wrażeń z rozgrywek

Blog PowerMilka
W pajęczej sieci
Blog Planszoholika
Przystanek Planszówka
Niedzielni Gracze
Gra na Parę
Tawerna RPG
Spiellust
Grawialnia
W Co Gramy…
For2Players
Win on Board
Gram niebieskim
Czas na planszówki
Paradoks
Ogry Planszowe
blog Planszuffka
Wojennik
Gry planszowe Kapitana Bomby – gry historyczne i wojenne

3. Videocasty – … czyli recenzje w formie video

Gry planszowe u Wookiego
Board Times TV
BoardGamesFactory
Planszolandia
BoardGameGirl
Gradanie
Game Troll TV

Większość serwisów prezentuje informacje o nowych wpisach czy recenzjach także na forum, w zakładce Ciekawe linki, media o planszówkach. Znajdziesz tam również linki do materiałów dotyczących planszówek w mediów mainstreamowych.
Listę rodzimych blogów i serwisów, z przeglądem prezentowanych w nich aktualnie newsów, możesz znaleźć także tutaj.

W dystrybucji znajduje się również magazyn “Świat Gier Planszowych” (starsze numery do nabycia w sklepach z planszówkami, nowe na platformach dystrybucji elektronicznej), w którym znajdziesz liczne recenzje i zapowiedzi.
Obszerne i rzetelne recenzje gier wojennych znajdziesz za to w darmowym, internetowym magazynie “Planszowy Weteran”. Do wysłuchania są również przekrojowe, publicystyczne podcasty o grach, takie jak 2 Pionki, Gradiostacja i Planszostacja.

Można również skorzystać z zasobów internetowego magazynu Rebel Times powiązanego ze sklepem o tej samej nazwie.

2. Serwis Boardgamegeek.com i recenzje w serwisach anglojęzycznych

Poszukaj informacji o grze w anglojęzycznym serwisie Boardgamegeek.com (BGG). Swoje konta ma tam ok 7500 gier i prototypów, a tysiące planszówkowiczów z całego świata dzielą się wrażeniami na ich temat. Co konkretnie można na BGG znaleźć?
– liczne recenzje, wideorecenzje i opinie pisane przez samych graczy – najpopularniejsze tytuły posiadają i po kilkadziesiąt recenzji, pisanych z różnorodnych punktów widzenia
– bogate galerie zdjęciowe pozwolą Ci zorientować się w wizualnej stronie gry
– pliki z instrukcjami, pomocami, tłumaczeniami elementów gier itp.
ranking najlepszych gier świata w ocenie planszówkowiczów (skala dziesięciostopniowa, Average Rating).

Gry przekraczające w rankingu poziom 8.00, są uznawane za wybitne. Te w okolicach 7.50 to gry z pewnością dobre. 6.50 to wciąż nie są gry słabe – raczej specyficzne. Tymi w okolicach 5.00 nie warto się interesować.
Powyższe sprawdza się jednak tylko w przypadku gier ocenianych przez kilkuset użytkowników, dlatego warto zwrócić uwage na liczbę ocen (Ratings). W przypadku nowych, lub mniej znanych gier, oceny czasami sa zawyżone. Zwykle pierwsze 20-30 ocen pochodzi bowiem od wydawców, autorów, testerów oraz zaprzyjaźnionych graczy, a oni nie zawsze sa obiektywni… Reasumując: znacznie ‘pewniejszy’ i bardziej wartościowy jest Average Rating 7.30 powstały w wyniku kilkuset ocen, niż 8.30 wynikający z killkunastu.
Obok liczby ocen (wspomniane Ratings) znajdziesz równiez komentarze użytkowników (Comments), które często mogą Ci powiedzieć więcej, niż niejedna recenzja (zwłaszcza komentarze negatywne).

Ranking jest bardzo przydatny, często stanowi pole do namiętnych dyskusji planszomaniaków o wyższości gry A nad grą B, ale nie należy go traktować jako absolutnej wyroczni. Bądź świadom, że nawet wybitna gra niekoniecznie musi spodobać się Tobie, lub Twoim potencjalnym współgraczom. Dlatego lepiej nie kupuj gry ‘w ciemno’, sugerując się jedynie rankingiem. Niech będzie on wskazówką, którymi grami warto się zainteresować, lecz niech nie zwalnia od myślenia i czytania recenzji, opinii…

W opisie każdej gry na BGG znajdziesz także przydatne:
informacje (ramka Information):
– User suggested # of Players – rekomendowana liczba graczy, czyli wskaźnik skalowalności (patrz Mini-słownik w części pierwszej poradnika). To, że gra jest nominalnie na 2 do 5 graczy, nie oznacza, że działa jednakowo dobrze przy każdej liczbie osób. Warto mieć to na uwadze i sprawdzić, co sądzą o tym jej posiadacze.
– Playing Time – orientacyjny czas gry podawany przez wydawcę. Zwykle niedoszacowany o ok. 20-30%
statystyki (ramka Statistics)
– Avg. Game Weight – poziom komplikacji gry – na początek lepiej wybieraj gry nie przekraczające raczej poziomu 2.50-2.60. Te dobijające do 4 chwilowo sobie odpuść…
– Average Rating (rating graph – ikonka wykresu słupkowego, po prawej stronie) – pokazuje w formie wykresu ilość poszczególnych ocen.

Wideorecenzje i inne serwisy anglojęzyczne
The Dice Tower – serwis z recenzjami Toma Vassela i jego przyjaciół, setki zrecenzowanych tytułów, mnóstwo nowości
Drive Thru Review – Joel Eddy zawsze drobiaz obszernie i drobiazgowo traktuje każdą grę.
Rahdo Runs Trough – Richard Ham to niesamowity facet, którego słuchanie jest wielką przyjemnością.
MarcoWargamer – chyba najlepsze videorecenzje gier wojennych w sieci, autorstwa Marca Arnaudo
Drakkenstrike’s Video Reviews – ponad 100 klipów w jakości HD autorstwa Jeremiego Salinasa, przede wszystkim wielkie hity

3. Instrukcje do gier i dyskusja na forum

Po lekturze recenzji warto przejrzeć instrukcję do gry, która Cię interesuje. W ten sposób zorientujesz się najlepiej w poziomie komplikacji gry i dokładnie poznasz mechanizmy opisane w recenzjach. Instrukcje znajdziesz najczęściej na stronach wydawców, w serwisieBoardgamegeek.com (w zakładce danej gry, w rubryce ‘Files’), a niekiedy także na stronach największych sklepów internetowych

Na tym forum dyskutowano wielokrotnie o najróżniejszych grach. Poszukaj wątku (wątków) poświęconych interesującym Cię tytułom. Niejednokrotnie prowadzone dyskusje pomogą Ci podjąć decyzję, albo zwrócą uwagę na inny tytuł, który do tej pory pomijałeś.

4. Spotkania i konwenty planszówkowe

Wszystkie te zebrane informacje nie zastąpią Ci jednak bezpośredniego kontaktu z właściwą grą. Przejrzyj forum, w dziale ‘Spotkania, konwenty, kluby’ – całkiem prawdopodobne, że jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzieś w Twojej okolicy odbywają się regularne spotkania planszówkowe. Możesz tam śmiało przyjść, porozmawiać z ludźmi, zagrać w gry, które Cię interesują (warto wcześniej umówić się w odpowiednim wątku, żeby ktoś je przyniósł).
Spotkania, konwenty, kluby – wątek
Regularne spotkania planszówkowe (warto sprawdzić na forum, czy spotkania odbywają się w dalszym ciągu)

Planszówkowicze w całej Polsce organizują z roku na rok coraz więcej dużych imprez, podczas których każdy, nawet osoba nie grająca na co dzień w gry planszowe, może miło spędzić weekend, poznając różnorodne tytuły (zasady są tłumaczone odwiedzającym na bieżąco, przez wyspecjalizowane grupy wolontariuszy). Zresztą, żeby poczuć atmosferę takiej imprezy zobacz relację z gdyńskiego ‘Gramy’. A tu nieco bardziej kameralna wrocławska Gratislavia.

Fajnie, prawda?

Najbardziej znaną imprezą tego typu jest Pionek, organizowany w Gliwicach już od kilku lat.

Swoje festiwale planszówkowe, cieszące się coraz większą popularnością i rozgłosem, mają również takie miasta jak:
Brzeg – Brzeski Festiwal Gier Planszowych
Bydgoszcz – Saturday Night Boardgame
Gdynia – Gramy
Gdynia – Kostek
Kraków – Gralicja
Łódź – Łódzki Port Gier
Nowy Sącz – Fair Play
Płock – GramoFun
Poznań – Pyrkon
Warszawa – Rzuć Kostką
Wrocław – Gratislavia

Planszówkowicze zapraszani są także na tradycyjne konwenty miłośników fantasy, takie jak POLCON czy Avangarda

Organizowane są również lokalne spotkania w bibliotekach, domach kultury itp.
Niektórzy planszówkowicze spotykają się na wakacyjnych kilkunastodniowych wyjazdach w Bieszczady czy na Kaszuby. Ale spokojnie – gramy tam nie tylko w planszówki. Skład do meczu siatkarskiego zawsze się zbierze.
O tych wszystkich imprezach dowiesz się także tutaj.

Imprezą, na którą czeka – bez mała – cały planszówkowy świat, są coroczne targi Spiel w Essen. Odbywające się w październiku targi odwiedzają dziesiątki tysięcy miłośników planszówek, spragnionych nowości i kontaktu z wydawcami i autorami. W Essen pojawiają się bowiem praktycznie wszyscy najważniejsi projektanci gier ze swoimi nowymi produkcjami, których debiut specjalnie szykowany jest właśnie na tę imprezę. Na przykład w 2010 roku pojawiło się na targach…600 nowych tytułów!
Nic zatem dziwnego, że jesień jest okresem planszówkowej obfitości, gdy nowe gry pojawiają się w naszych sklepach, a gracze żywo dyskutują o essenowych nowościach.
Od kilku lat coraz bardziej widoczna jest tam reprezentacja naszego kraju. Polskie produkcje planszówkowe cieszą się coraz lepszą marką na świecie.

——————————————————————————

Uffff…. To by było na tyle.

Teraz pora spokojnie przetrawić te wszystkie informacje, które dostałeś.
Dużo ich? Wiesz, tak naprawdę najważniejsze w tym wszystkim jest granie i spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi. Jeśli Ci się spodoba, to sam prędzej czy później wchłoniesz całą tę wiedzę – ani się obejrzysz.

W razie potrzeby, chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości na forum. Pamiętaj jednak, że WSZYSTKIE potrzebne informacje znajdziesz w podanych przez nas źródłach, więc możesz też rozpocząć samodzielne poszukiwania.

Zadając pytanie o pomoc w wyborze gry, podaj jednocześnie:
– z kim zamierzasz grać i w ile osób
– jakie gry już poznałeś
– które gry podobały się Tobie i Twoim współgraczom, a które wprost przeciwnie
– czy lubicie żywą interakcję (handlowanie, negocjacje, wojny itp) czy może spokojne budowanie
– ile pieniędzy zamierzasz przeznaczyć na zakupy
– miejscowość, z której do nas piszesz – może znajdzie się ktoś, kto ma grę o którą pytasz i będzie mógł ją przynieść na spotkanie planszówkowe w Twojej okolicy

Życzymy wielu, wielu… bardzo wielu emocjonujących gier.

 

Poradnik autorstwa Bartka Odorowicza publikowany na forum gry-planszowe.pl oraz serwisie gamesfanatic.pl. Tekst zamieszczony za zgodą autora.