27 Mar

Dragonauci: wersja kwarantannowa

Na czas przedłużającej się, wiosennej kwarantanny, chcemy podzielić się z Wami bezpłatną wersją podręcznika do gry fabularnej “Dragonauci”. Jest to fabularna gra przygodowa, pisana z myślą o Graczach w bardzo szerokim spektrum.

Do rozgrywki potrzebne są : kartki papieru, ołówki, dwie kości do gry, wyobraźnia oraz wolny czas i możliwość spokojnej konwersacji.

Jednocześnie ogłaszamy konkurs na pomysły dotyczące przygód w świecie Dragonautów: wszystkimi propozycjami podzielimy się z czytelnikami, tworząc bazę pomysłów do wykorzystania podczas kolejnych rozgrywek.

Bądźcie zdrowi, siedzcie w domach, grajcie w RPG.

Dragonauci: podręcznik podstawowy

14 Mar

FUPL: Jak zacząć grać.

Gry fabularne są traktowane często jako „zaawansowane” albo zbyt trudne do przyswojenia dla przeciętnego człowieka. Dzieje się tak w dużej mierze za sprawą ich konstrukcji – patrząc na półki z pięknie wydanymi podręcznikami, do klasycznych „RPG’ów” widzimy bowiem nie pudełka a opasłe tomy (często po kilkaset stron), które „musimy przeczytać i przyswoić” zanim zacznie się gra. To ma prawo odstraszać – zwłaszcza, jeśli obok mamy grę planszową, której instrukcja mieści się na 1 kartce, względnie w cienkiej książeczce. Czytaj więcej

20 Lis

Premiera podręcznika “Jagodowy Las”

Z okazji Powszechnego Dnia Dziecka niejaka Favi z ekipy Fajerbola sprezentowała nam kompletny podręcznik do mini-gry RPG z krasnoludkami w roli głównej.

Jest to prosta mechanicznie gra fabularna kierowana do rodziców młodszych dzieci (wiek 3+) którzy chcieli by spróbować tego rodzaju gier z własnymi pociechami. Dzieciaki wcielają się w rolę Strażników, obrońców i bohaterów swojego miasteczka.

Przemierzają las, gdzie czeka na nich m.in.:
– Oswajanie młodych zwierzaków.
– Odbijanie ważnych miejsc z łap i paszcz dzikich zwierząt,
– Wykradanie zasobów z ludzkich siedzib,
– Podejmowanie decyzji co do rozbudowy rodzinnej wioski.

Dzięki bardzo szybkiemu procesowi tworzenia postaci oraz misji, których się podejmą, Jagodowy Las doskonale nadają się na szybkie, spontaniczne sesje, choćby w czasie podróży samochodem. Gra zawiera aspekt dydaktyczny oraz garść porad dla początkujących Mistrzów Gry.

Gra dostępna jest również za darmo w ramach opcji “płać ile chcesz”.

https://www.drivethrurpg.com/product/258901/Jagodowy-Las

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i czekamy na opinie i uwagi.

01 Mar

Planszówkowa klasyka: Rummikub

Za wynalazcę Rummikuba uznawany jest Ephraim Hertzano, chociaż według niektórych źródeł gra wywodzi się z Rumunii, a Hertzano przywiózł ją stamtąd, przenosząc się w latach 30-tych XX wieku do Palestyny. W latach 50-tych Hertzano z pomocą rodziny rozpoczął chałupniczą produkcję gry. Sam ją sprzedawał, chodząc „od drzwi do drzwi” Czytaj więcej

15 Lut

Zapraszamy do współpracy


Szanowni czytelnicy,

od trzech lat służymy pomocą i wskazówkami w dziedzinie wykorzystania gier analogowych w edukacji i wychowaniu,
teraz przyszedł czas by otworzyć nasze łamy na nowych autorów.

Poszukujemy praktyków tematu, grających rodziców, nauczycieli, wychowawców i pedagogów.

Oferujemy: możliwość publikacji, dotarcie do osób zainteresowanych tematem oraz wsparcie techniczne przy publikacji tekstów.

Serwis edugracja.pl jest projektem niekomercyjnym.

Kontakt: edugracja.pl@gmail.com

15 Gru

Planszówkowa klasyka: Bierki

Jedną z pierwszych gier, w którą miałem okazję zagrać w dzieciństwie, były bierki. O ile dobrze pamiętam, miały wtedy podtytuł „gra marynarska”. Nazwa była (jak dla mnie) uzasadniona, bo wśród rekwizytów były wiosła i harpuny. Wprawdzie bosak kojarzył mi się bardziej ze strażą pożarną, ale za to trójząb znałem z gdańskiego pomnika Neptuna, więc do morskiej tematyki pasował jak najbardziej. Bierki były wtedy grą na tyle powszechnie znaną, że musiały mieć długą historię. Czytaj więcej

Scroll Up