03 Lis

DIY: Kościane MiniCrocinole

c2

Otwieramy nowy cykl mający za zadanie zapoznać z zasadami i pomóc w wykonaniu sprawdzonych i działających gier planszowych niewielkim nakładem finansowym. Na pierwszy ogień idzie Kościane Crokinole: gra wspierająca celność, umiejętności matematyczne i mała motorykę dłoni.

  1. Drukujemy w 4 kopiach fragment planszy (POBIERZ), wycinamy i sklejamy w całość. Plansze możemy podkleić grubszą tekturą w celu uniknięcia odkształceń.
  2. Dla każdego z graczy przygotowujemy zestaw 5 kości k6 w odmiennym kolorze (możemy skorzystać z gry Tenzii lub samodzielnie pokolorować kości drewniane: w tym przypadku trzeba każdej dorysować oczka).
  3. Najmłodszy gracz rozpoczyna grę, pstrykając kością z krawędzi okręgu zewnętrznego, tak by znalazła się jak najbliżej środka planszy.
  4. Każdy kolejny gracz pstryka swoją kością, tak by znalazła się jak najbliżej środka planszy, jednocześnie wybijając kości przeciwników jak najdalej.
  5. Kości pstrykniętych nie wolno ponownie dotknąć.
  6. Kiedy każdy z graczy wykona 5 strzałów następuje zliczenie punktów: kość z wynikiem 1 i 2 oczka jest warta 1 punkt, kość z 3 i 4 jest warta 2 pkt, kość z 5 i 6 jest warta 3 pkt. Dodatkowo, wartość kości leżącej w środkowym kręgu jest mnożona x2, wartość kości lezącej w kręgu wewnętrznym jest mnożona x 3. Do wyniku dodajemy liczbę kości znajdujących się w okręgu na planszy. Każdy z graczy uzyskuje wynik z przedziału od 0 do 50 punktów).

Życzymy owocnych rozgrywek!

Gra wspiera rozwój umiejętności:

 

Ilustracja pochodzi z książki "The Tweedles Go Online" autorstwa Monici Kulling.

Michał

Rocznik 80. Nauczyciel i propagator gier analogowych i cyfrowych w szkole. Ulubiona gra: Pikuty.

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up