05 Lis

Najciekawsze w TV

Czy nasze dziecko powinno oglądać telewizję, musimy zadecydować sami. Z jednej strony: bezruch, obciążenie oczu, ograniczenie wyobraźni i syndrom bezwiednego pochłaniania pożywienia, z drugiej: rozrywka, emocje, szansa na kontakt z nowymi tematami i wiadomościami. Z doświadczenia wiem, że dziecko nie oglądające w tv ma ograniczoną liczbę tematów rozmów z rówieśnikami, które bardzo często zaczepiają o popularne seriale i ich bohaterów.

Oczywiście, nie powinniśmy pozwalać oglądać wszystkiego jak leci, ważne jest wybieranie najwartościowszych programów i do nich przyzwyczajanie młodych telewidzów. Ponieważ mi, wspólnie z pięciolatkiem i trzylatkiem, zdarza się śledzić losy kilku serialowych postaci, postanowiłem podzielić się listą najciekawszych według nas seriali.

38681_4
1. Ciekawski George (ang. Curious George) – amerykański serial animowany zrealizowany na podstawie książek o tym samym tytule, od 2006 roku, przygody i perypetie małpki i jej właściciela. Bohater jest szalenie sympatyczny, często wpada w rozmaite tarapaty, opiekun Georga daje dobry przykład wszystkim rodzicom, jak wybaczać i zapominać o przewinieniach maluchów. Serial uczy podstaw mechaniki, fizyki, przyrody, pokazuje jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach zagubienia się w obcym miejscu, naświetla podstawowe zasady bezpieczeństwa w mieście i na wsi. Wcześniejsze sezony są genialne, im dalej tym tematyka odcinków robi się coraz bardziej wydumana i fikcyjna.

 

dora_gif

2. Dora poznaje świat (ang. Dora the Explorer, 2000-2015) – amerykański serial animowany, który swoją premierę w Polsce miał 11 lipca 2008 roku przez stację telewizyjną Nickelodeon. Od 2 listopada 2009 roku był emitowany na kanale muzycznym VH1 Polska. Od 5 marca 2010 roku serial miał premierę w TVP1. Pierwszy serial z elementami grywalizacji, doczekał się udanego spin-off’a (“Diego”) i sequela (“Dora i przyjaciele”). Bardzo kolorowy i bajkowy, każdy odcinek to inna misja, z wyraźnym celem, etapami, wyzwaniami i końcową nagrodą. Do tego zagadki, ćwiczenia ruchowe dla dzieci, elementy języków obcych oraz duża dawka pozytywnych relacji pomiędzy postaciami, nawet główny czarny bohater ma szansę w kilku epizodach naprawić swoje błędy.

 

2csl50p00e21000

3. Pajączek Woolly i mała Tig (ang. Woolly and Tig) – brytyjski 5 minutowy serial dla dzieci z 2012 roku. W Polsce emitowany od 2013 na kanale CBeebies. Tig ma trzy lata i nie zawsze rozumie co dzieje się wokoło, na szczęście pluszowy Wooly potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Serial pozwala dzieciom nazwać emocje i opowiada skąd się biorą i jak można nad nimi zapanować. Strach, złość, przerażenie, niepewność, wszystko to czeka na wyjaśnienie. Do tego dzieciaki uwielbiają pluszowego pajęczaka którego boją się wszyscy dorośli występujący w kolejnych odcinkach.

 

8N3SWrK

4. Hugo, co to znaczy? (ang. What’s the Big Idea?, 2013-) – angielski serial animowany dla dzieci. Emitowany jest na kanale Polsat JimJam od 2 września 2013 roku. Każdy odcinek porusza inną kwestię: emocje, nagrody, życie, często ocierając się o filozoficzne spojrzenie na te tematy. Pada tu mnóstwo pytań rozbudzających ciekawość i chęć do poznawania, do tego strona wizualna jest bardzo szczegółowo dopracowana.

 

maxresdefault

5. Pomysłowy Dobromir – absolutna klasyka gatunku, polski dobranockowy serial animowany tworzony w latach 1973-1975. Wyprodukowano 20 10-minutowych odcinków. Nakręcono je w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych: reżyseria Roman Huszczo, scenariusz: Adam Słodowy i Roman Huszczo, założenia plastyczne serii Leszek Gałysz i Rafał Sikora, muzyka Adam Markiewicz. Absolutny hit wszech czasów (przynajmniej dla mnie), podstawy mechaniki i racjonalizacji, przystępne schematy i zasady działania skomplikowanych maszyn.

Wymienione seriale zostały przetestowane praktycznie w składzie tata +pięciolatek +trzylatek. Polecamy.

Michał

Rocznik 80. Nauczyciel i propagator gier analogowych i cyfrowych w szkole. Ulubiona gra: Pikuty.

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up