19 Lis

Najciekawsze w TV: matematyka, fizyka, technika

Witam w drugiej części przewodnika po najciekawszych serialach animowanych dla młodszych dzieci. Dziś przyjrzymy się filmom zachęcającym do poznawania nauk ścisłych i umiejętności technicznych.

  1. Umizoomi (ang. Team Umizoomi, 2010-obecnie) – amerykański serial animowany, który swoją premierę w Polsce miał 21 sierpnia 2010 roku na kanale Nickelodeon Polska. Kreskówka opowiada o przygodach Milli, jej brata Geo oraz robota Bota, którzy tworzą drużynę superbohaterów i uczą dzieci, jak wykorzystywać proste zasady matematyczne w dniu codziennym. Bardzo sympatyczni bohaterowie, sporo wstawek muzycznych i uwielbiana przez dzieci końcowa wstawka przedstawiająca radosną potańcówkę z wszystkimi występującymi w odcinku postaciami.

 

2. Peg + Kot (ang. Peg + Cat, od 2013) – kanadyjsko-amerykański serial animowany stworzony przez Jennifer Oxley i Billy’ego Aronsona oraz wyprodukowany przez The Fred Rogers Company i 9 Story Entertainment. Serial powstał na podstawie książki dla dzieci The Chicken Problem, wydanej w 2012 roku. Serial został nagrodzony trzema nagrodami Emmy za najlepszy program skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Sympatyczna, ręcznie rysowana kreska, sporo matematycznych elementów ukrytych w tle oraz genialny motyw opanowywania paniki przez bohaterów przy pomocy spokojnego odliczania.

 

3. Blaze i mega maszyny (ang. Blaze and the Monster Machines, od 2014) – amerykański serial animowany stworzony przez Jeffa Borkina i Ellen Martin oraz wyprodukowany przez Nerd Corps Entertainment, Starburns Industries, Nick Jr. Productions i DHX Media. Serial wykonany techniką trójwymiarową CGI.
Premiera serialu miała miejsce w Stanach Zjednoczonych 13 października 2014 na amerykańskim Nickelodeon. W Polsce serial zadebiutował 13 kwietnia 2015 na antenie Nickelodeon Polska w bloku Nick Jr.
Serial opisuje perypetie ośmioletniego młodego technika – AJ’a, który wraz ze swoim czerwonym monster truckiem Blazem, podróżuje po całym mieście Axle City, przeżywając codziennie niesamowite przygody oraz rozwiązując problemy. W każdym odcinku występują elementy gamifikacji, widzowie są zachęcani do wspólpracy z postaciami, na wyróżnienie zasługuje motyw przebudowywania Blaze’a na rozmaite, potrzebne w danym momencie konstrukcje (poduszkowiec czy harwester). Omawiane są bardzo ciekawe zagadnienia fizyczne: kąt odbicia, sprężystość, masa, tarcie itp.

 

4. Sąsiedzi (oryginalne tytuły czeskie: Pat a Mat oraz …a je to!; pol. Pat i Mat oraz …i to wszystko!) – czechosłowacki, od 1993 czeski lalkowy serial animowany opowiadający o perypetiach dwóch nieudolnych majsterkowiczów, Pata i Mata. Został stworzony w dniu 12 sierpnia 1976 przez reżysera filmu Lubomíra Beneša oraz scenarzystę i scenografa Vladimíra Jiránka.
Film przedstawia dwóch bohaterów stawiających czoło problemom i próbujących je rozwiązać samodzielnie za pomocą prostych narzędzi, co zawsze jest przyczyną jeszcze większych problemów. Mimo wszystko, bohaterowie są zadowoleni z wyniku swojej ciężkiej pracy.
Niezręczność manualna to główny motyw serialu. Obok humoru, cechą filmu jest także optymistyczne podejście do życia. Dwójka bohaterów zawsze podejmuje wyzwanie i nie poddaje się, aż znajdzie rozwiązanie problemu.
Muzykę do serialu skomponował Petr Skoumal.

Klasyczny przykład serialu dla dzieci który pokazuje dokładnie jak nie powinno się działać: niejednemu pozwoli ominąć wpadki spowodowane niedbalstwem i brakiem wyobraźni. Polecam jako uzupełnienie wszelakich pogadanek na temat BHP związanego z prądem, wodą, ogniem i gazem.

 

4. Przybysze z Matplanety – polski telewizyjny program edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży nadawany w TVP w latach 80. XX wieku (później kilkakrotnie powtarzany). Widz poznaje podstawy matematyki (działania na zbiorach, układy niedziesiątkowe). Bohaterami tego programu są dwa matematyczne znaki: Sigma (Σ), mądry i odważny, i jego przyjaciel Pi (π), nieśmiały i tchórzliwy.
Podróżują statkiem (przemalowanym modelem transportera “Eagle” z brytyjskiego serialu “Cosmos 1999” ang. “Space: 1999”). Ich celem jest pomoc ziemskim dzieciom w nauce matematyki.
Program powstawał w latach 1983-1984 a nadawany był w latach 1987-1990. Wykorzystano w nim nowatorską wówczas telewizyjną technikę trickową Blue box. Bohaterowie programu skakali po wielkich niebieskich kostkach a obsługa studia zmagała się z tzw. wyżeraniem obrazka, polegającym na problemach z niebieskim tłem i oświetleniem niebieskich przedmiotów w studiu.
Ciekawostką jest fakt, że dziesiąty odcinek pt. “Królestwo Miętowego Groszka” został zatrzymany przez cenzurę, jako “kabaret polityczny i woda na młyn Wolnej Europy”.

 

Artykuł oparty na doświadczeniach własnych i wsparciu wiki.

Michał

Rocznik 80. Nauczyciel i propagator gier analogowych i cyfrowych w szkole. Ulubiona gra: Pikuty.

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up