25 Lis

Dozwolone od 2 lat: top 10 gier dla maluchów wg. BGG

Board Game Geek to największy, międzynarodowy serwis internetowy poświęcony grom planszowym. Każdy użytkownik ma prawo wystawić ocenę większości z wydanych na świecie tytułów. Z głosów graczy układa się lista najpopularniejszych gier, którą przeanalizowaliśmy pod kątem użyteczności ich dla dzieci, stworzyliśmy ranking tytułów dedykowanych konkretnym grupom wiekowym, który opublikujemy w cyklu “Dozwolone od…”. Dziś część pierwsza: najciekawsze gry przeznaczone dla dzieci od 2 lat.

  1. First Orchard (W ogrodzie) (2009), [HABA]: o grze pisał już kdsz, cóż można dodać: jak to u HABY: duże i dobrze zaprojektowane elementy gry, projekt i kolorystyka zachęcają do “oswajania” ich w wolnej zabawie, jako pierwsza gra kooperacyjna spisuje się doskonale.

pic2094612_md

Gra First Orchard wspomaga rozwój umiejętności:

 

2. Frog Game (Skaczące żabki) [Ravensburger]: gra wydana w wielu wersjach i pod różnymi tytułami. Zasady są proste: każdy gracz posiada żabki w tym samym kolorze,  kolejno oddajemy skoki do celu (wiaderko lub okrąg ze sznurka), wygrywa właściciel największej liczby żabek w celu. Można grać też do 21 punktów: w turze gracza skaczą 3 żabki, każda w celu dodaje 3 punkty.

pic93551

Kolejna wersja zawiera dodatkową matę, wspomagającą naukę dodawania: tutaj w wersji do 100.

pic540165_lg

Żabki to wariacja na temat “Pchełek”, gry zręcznościowej wspierającej rozwój motoryki dłoni i celność dziecka. Samą grę można łatwo wykonać z materiałów i zabawek skaczących, które co jakiś czas pojawiają się w sklepach.

Gra Frog Game wspomaga rozwój umiejętności:

 

3. My Very First Games: Animal upon Animal (Zwierzak na zwierzaku) [HABA] (2011)

Wstęp do gier zręcznościowych, opartych na budowaniu konstrukcji, tutaj z dodatkowym elementem losowym. Wersja prezentowana różni się zwierzakami: są cięższe i bardziej stabilne, co ma zapobiec niepotrzebnej frustracji maluchów. Trzy tryby gry pozwalają na urozmaicenie rozgrywek. Dziewięć drewnianych zwierzątek daje całkiem spore możliwości ułożenia wieży jak i zabawy w farmę.

 

pic2579299

Gra My Very First Games: Animal upon Animal wspomaga rozwój umiejętności:

 

4. Here, Fishy, Fishy! (Moja pierwsza gra – Łowienie Rybek) [HABA] (2012)

Podobnie jak w przypadku Żabek gra o rybkach dostępna jest w wielu wersjach i wydaniach: to z HABY wyróżnia się starannym wykonaniem drewnianych elementów oraz dodatkiem w postaci tabliczki i żetonów dzięki którym dziecko może zaznaczać swoje postępy w grze.

pic2700574

Gra Here, Fishy, Fishy! wspomaga rozwój umiejętności:

 

5. Roll & Play [ThinkFun] (2012) 

Niesamowicie prosty i jednocześnie grywalny pomysł z nieograniczonymi możliwościami samodzielnego rozwijania gry: kolejno rzucamy kostką i losujemy kartę z zadaniem: “pokaż szczęśliwą minę” lub “zarycz jak krowa”.  Uczy kolejności wykonywania akcji w grze, rozpoznawania kolorów oraz w zależności od zawartości kart dowolnych umiejętności na nich zawartych.

Gra możliwa do wykonania samodzielnego: odpowiednia kostka i zestaw kart zadań z uwzględnieniem predyspozycji grających. Można też pokusić się o wersję z zadaniami dla młodszych i starszych.

 

pic1586634

Gra Roll & Play wspomaga rozwój umiejętności:

 

6. Evening in the Stable (2011) [HABA]

Druga kooperacja dla maluchów od HABY: tym razem przygotowujemy zwierzaki do snu. Co ciekawe: gra zawiera też wariant współzawodnictwa: dzięki niej możemy wprowadzić odrobinę konkurencji i zaobserwować jak dziecko radzi sobie z wygrywaniem i przegraną.
pic1143489

Gra Evening in the Stable wspomaga rozwój umiejętności:

 

7. Little Circuit (2012) [Djeco]

Atrakcyjna wizualnie gra z długą, budowaną z puzzli planszą, i z miłymi figurkami zwierzaków. Pierwsze podejście do gier z elementami wyścigów oraz ćwiczenie z rozpoznawania kolorów. Trasa, żetony i figurki zachęcają do samodzielnej zabawy i własnoręcznego poznania samej gry.

 

pic1360558

 

8. Gute Nacht [HABA] (2000)

Gra w zasypianie, z atrakcyjnymi elementami fosforyzującymi w ciemnościach.  Można w nią grać w pościeli: specjalnie tłoczona plansza zapobiega przesuwaniu się znaczników i płytek. pic88877

W podobnym, przedsennym klimacie, polecamy również Pewnego razu wydaną przez hobbity.pl

pic723979_md

 

9. Junior Pictolino [Ravensburger] (2003)

Przykład gry loteryjkowej: mały obrazek musimy odnaleźć na dużej planszy wśród innych szczegółów: bardzo satysfakcjonujące dla dzieci ćwiczenie na koncentrację i spostrzegawczość. Prezentowana wersja zawiera drewniane krążki przedłużające żywotność małych żetonów mocno międlonych podczas emocjonującego wyszukiwania na planszy.

pic193565

10. Farben & Formen (Shapes and colours) [HABA] (2008)

Gra w dopasowywanie losowanych kształtów i kolorów: sympatyczne kolorowe motylki lub samoloty w edycji specjalnej. Bardzo ciekawy pomysł na wykonanie własnoręcznej wersji gry z dzieckiem.

pic2579286

 

Michał

Rocznik 80. Nauczyciel i propagator gier analogowych i cyfrowych w szkole. Ulubiona gra: Pikuty.

More Posts

Bir düşüncede “Dozwolone od 2 lat: top 10 gier dla maluchów wg. BGG

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #660 - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up