15 Cze

Super farmer – nawet w mieście można hodować zwierzęta

P11506811111111111111111111111111_Fotor

Z wyborem pierwszej gry do polecenia nie miałam większego problemu. Super Farmer jest pozycją, której pojawienie się w naszym domu rozpoczęło na dobre naszą przygodę z grami i  zakiełkowało pomysłem na „Wieczór Gier”. Już wcześniej Kuba miał sporo gier, ale o ile dla niego były to fajne pozycje o tyle nas dość szybko nudziły. Oczywiście graliśmy ale bez większego entuzjazm. A rodzic też człowiek i od życia mu się coś należy. Jak grać to w coś co i nas wkręci i przyjemność sprawi. Super Farmer sprawił, że odkryliśmy w sobie zamiłowanie do gier familijnych i szybko zaczęliśmy kolekcjonować kolejne tytuły, a stół w salonie stał się naszym wieczornym centrum rozrywki.

Każdy gracz otrzymuje swoją planszę na której układa zdobyte zwierzaki. Głównym celem gry jest zebranie co najmniej po jednym: króliku, owcy, świni, krowie i koniu. Aby powiększyć swoje stado należy rozmnażać zwierzęta. Gracz rzuca dwiema kostkami a suma par zwierząt jednego gatunku na planszy i na kościach liczonych razem, daje ilość zwierząt do pobrania tj. jeśli gracz ma na swojej planszy 6 zajęcy i 2 owce, a na kostce wyrzuci zająca i  owce wówczas ze stada pobiera 3 zające (razem ma 7 zajączków czyli 3 pary) i bierze 1 owcę (razem ma 3 owce czyli jedną parę).

P1150689_Fotor

P1150701_Fotor

Są dwa warianty gry. Podstawowy zakłada że gracz zdobywa pierwszy żeton dopiero gdy na obydwu kostkach wyrzuci to samo zwierzę, w przypadku wyrzucenia lisa traci wszystkie króliki a gdy wypadnie wilk, traci wszystkie zwierzęta z wyjątkiem konia i małego psa.

My gramy w wariant dynamiczny ponieważ sprawia, że gra jest fajniejsza i szybciej się rozkręca, a i rozpacz graczy w przypadku wyrzucenia któregoś z drapieżników odrobinę mniejsza. I tak grę zaczynamy z jednym królikiem, w przypadku wyrzucenia lisa nie tracimy wszystkich królików, jednemu udaje się uciec ze szponów lisa i pozostaje na naszej planszy, gdy na kostce pojawi się wilk gracz traci wszystkie zwierzęta z wyjątkiem koni i królików.

Przed każdym rzutem kostkami gracz może dokonać jednej wymiany z głównym stadem lub innym graczem. Przelicznik wymiany każdy gracz ma na swojej planszy i tak: za 6 królików możemy otrzymać 1 owcę, aby mieć świnię musimy oddać 2 owce, 3 świnie to 1 krowa itd. W ramach wymian możemy pobrać ze stada psy które chronią przed lisem lub wilkiem. Przed utratą królików chroni mały pies, którego można zdobyć wymieniając 1 owcę, przed wilkiem chroni duży pies, a można go otrzymać wymieniając 1 krowę.

Dodatkowo wprowadziliśmy zasadę ograniczonego przyrostu naturalnego królików, bo te podobnie jak w naturze rozmnażają się w zastraszającym tempie. Ustaliliśmy, że gracz może mieć maksymalnie 18 królików, ponieważ jedna osoba mógłby przejąć większość królików uniemożliwiając innym powiększanie swojego stada.

P1160525_Fotor

P1160533_Fotor

ZALETY

Gra zachwyca starannym wykonaniem, pudełko jest solidne, żetony i figurki psów są zabawne i przyjemne dla oka. Brawo dla ilustratora Pana Piotra Sochy.

Super Farmer, to świetna gra rodzinna, która stanowi dobrą rozrywkę dla dzieci i ich rodziców. Uczy podstaw matematyki, dzieci muszą liczyć ile zwierząt mogą wziąć z głównego stada, uczy planowania i kalkulowania ryzyka oraz co jest bardzo ważne uczy przegrywania.

WADY

Losowość gry może zniechęcić dzieci, które nie radzą sobie z przegraną, bo utrata mozolnie uzbieranego inwentarza bywa ciężkim przeżyciem. Jeśli ktoś ma pecha i w trakcie gry wyrzuci kilka razy wilka to żadna strategia nie pomoże.

Minusem jest też duże pudełko, myślę, że wysokość pudełka mogłoby być o połowę niższa, bo pojemność półek ma swoje ograniczenia. Wiem, że chodzi zapewne o to żeby gra wyglądała na drogą wówczas jakoś łatwiej przełknąć jej cenę, a cena jest to również wada gry-niestety.

 Liczba graczy: 2-4

wiek: 7+

czas gry: 30 minut

Recenzja opublikowana wcześniej na blogu: http://wieczorgier.blogspot.com/

Bir düşüncede “Super farmer – nawet w mieście można hodować zwierzęta

  1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #547. - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up