03 Maj

Mały odkrywca: Kolory i kształty – edukacyjne układanki dla najmłodszych

kolory

Dzisiaj pomysł na zabawę w grupie z grą: „Kolory i kształty – edukacyjne układanki dla najmłodszych” seria Mały Odkrywca

Gra przeznaczona dla dzieci w wieku 3+, może grać od 1 do 4 osób, czas gry 10-25 minut, w instrukcji znajdziemy 10 propozycji zabaw.

W zestawie znajdziemy cztery tematyczne plansze (na plaży, pociąg, pokój z zabawkami, na placu zabaw).  Na każdej planszy znajduje się siedem elementów o różnych kształtach, które trzeba uzupełnić figurami (trochę na zasadzie dziecięcego sortera). Dzieci, z którymi grałam od razu zainteresowały się planszą i figurami, myślę, że spora w tym zasługa jasnych kolorów i wyrazistych rysunków.

W zabawie w przedszkolu wykorzystałam wariant grupowy, grało dwóch chłopców, dziewczynka i jedna osoba dorosła.  Wykorzystałam własny pomysł (nie ma go w instrukcji). Używaliśmy tylko jednej planszy „pociąg”. Najpierw dzieci opisywały rysunek odpowiadając na pytania „co to?” lub wykonując zadanie typu „pokaż słońce, chmury, drzewo”. Następnie dzieci wypchnęły z plansz figury i nazywały po kolei kształty i kolory. Wszystkie figury schowałam do woreczka (nie ma go w zestawie) i maluchy losowały po kolei po jednej figurze. Wylosowaną figurę trzeba było dopasować do otworków w planszy. Po ułożeniu całości wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „jedzie pociąg” (bo wykorzystaliśmy planszę z pociągiem).

Mocną stroną gry jest możliwość włożenia elementów do układanki, dzięki temu figury się nie przesuwają. W zestawie mamy jeszcze planszę ze wskazówkami. Dziecko może zakręcić strzałkę, strzałka pokaże wtedy np. jakiej figury należy szukać (opis zabawy można znaleźć w instrukcji dołączonej do gry).

Według opisu gry może brać w niej udział do 4 osób, w mojej wersji z woreczkiem może grać nawet 7 osób (tyle jest elementów do uzupełnienia na jednej planszy). Każdy gracz wyciągnie wtedy tylko raz element i musi sporo czasu przeznaczyć na czekanie na innych, nie dla wszystkich będzie to łatwa zadanie.

Duży plus za solidność wykonania i użycie grubej tektury. W grze dzieci uczą się następujących kształtów: kwadrat, gwiazda, trójkąt, półkole, trapez, koło, prostokąt. Figury występują w kolorach: różowym, fioletowym, zielonym, błękitnym, pomarańczowym, żółtym i niebieskim.

Każda plansza ma ten sam obrazek z obu stron. Trochę szkoda, że nie wykorzystano planszy na przedstawienie dwóch różnych rysunków, bo to w efekcie dałoby nam osiem możliwości opisu różnych miejsc i przedmiotów.

Zabawa w każdym razie udana, podobała się dzieciom, dla mnie gra była wygodna w użyciu, nie rozsypywała się, z przyjemnością będziemy do niej wracać.


Dziękujemy Wydawnictwu Trefl za udostępnienie gry.


 

 

Roma Abbaj

Psycholog, prowadzi terapię indywidualną oraz treningi umiejętności społecznych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju ze spektrum autyzmu, pracuje w przedszkolu specjalnym, zafascynowana możliwościami stosowanej analizy zachowania. Ulubiona gra:

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up