04 Kwi

Publikowanie gry stworzonej w OpenOffice Calc

A zatem stworzyliśmy pierwszą grę. Teraz trzeba zadbać, aby ten wysiłek nie sprowadził na nas nieszczęścia w postaci listu od ZAiKS lub jakieś kancelarii prawnej z żądaniem wysokiego odszkodowania.

Ikona licencji Public Domain

Ikona licencji Public Domain

Jeśli gra ma służyć do prywatnego użytku to wystarczy ją wydrukować. W końcu była przez nas stworzona i to z grafik pobranych na licencji Public Domain (oczywiście, o ile pobieraliśmy je zgodnie z instrukcją z tego poprzednich części). Dołożyliśmy zatem wszelkich starań, aby gra była legalna i nie naruszała niczyich praw. Prywatny użytek nie nakłada na nas dodatkowych obowiązków prawnych. Prywatny użytek z reguły oznacza również, że do komputera, w którym stworzyliśmy grę, jest podłączona drukarka, na której naszą pracę wydrukujemy. Nie ma więc problemu z odczytaniem pliku.

Trochę, więcej wysiłku trzeba włożyć jeśli chcemy udostępnić ją publicznie. I to zarówno w internecie jak i off-line np: w szkole czy bibliotece. Jeśli gra została stworzona jedynie dzięki naszej pracy to nie wymaga to dodatkowego oznaczania, choć można napisać kto jest jej autorem. I to autor decyduje jak ją oznaczy – czy imieniem i nazwiskiem czy pseudonimem. Dodatkowo warto napisać czy pozwalamy na jej dalsze kopiowanie i modyfikowanie. Jeśli tego nie zrobimy to nic się nie stanie a praca i tak będzie chroniona na mocy prawa autorskiego. Oznaczenie ułatwia korzystanie przez innych. Najłatwiej posłużyć się propozycjami oznaczeń licencyjnych Creative Commons, czyli uznanej na całym świecie organizacji zajmującej się prawami autorskimi i dzieleniem się szeroko rozumianą twórczością.
Do regulacji proponowanych przez Creative Commons trzeba będzie też sięgnąć jeśli użyliśmy w naszej grze twórczości innych osób. Jeśli w grze wykorzystaliśmy grafiki z licencją z dopiskiem “na tych samych warunkach” (czyli CC cośtam-SA) to niestety wyboru nie mamy i musimy naszą pracę udostępnić z takimi samymi ograniczeniami jak grafiki przez nas umieszczone na planszy.

Jeśli grafiki były udostępnione na licencji Public Domain to nie ograniczają nas prawa majątkowe, czyli możemy wykorzystywać tak oznaczoną pracę innych nawet do celów komercyjnych i tworzyć utwory pochodne nie pytając o zgodę autora. Choć w polskim prawie nie istnieje pojęcie “Public Domain”, czy “domena publiczna” to jednak liczy się wola autora, który w ten sposób zrezygnował ze swoich praw majątkowych. W Polsce nie można jednak wyzbyć się praw osobistych (i nie wygasają one z czasem) a zatem musimy w udostępnianej grze wskazać autorów i źródła, z których pobraliśmy użyte grafiki. Przykład takiego oznaczenia jest u dołu planszy gry “Do wiosny” lub gry “Wiosna”. (Ostatnie dwie stworzone przeze mnie gry o bardzo podobnym temacie, ale nieco inaczej oznaczone). Podanie licencji źródła nie jest obowiązkowe, ale ułatwia nam szybką odpowiedź na zarzut, że użyliśmy bezprawnie jakiegoś obrazka.

A jeśli pobrana grafika z internetu nie miała żadnych oznaczeń licencyjnych? Wtedy lepiej jej nie używać, bo przy braku pozwolenie może się okazać, że po prostu kradniemy i narażamy się na odpowiedzialność karną i finansową. Oczywiście nie znaczy to, że od razu pójdziemy do więzienia. Autor lub organizacja zajmująca się zarządzaniem prawami majątkowymi np: ZAiKS muszą zgłosić to naruszenie do organów ścigania. Tylko po co ryzykować jeśli jest tyle legalnych grafik oddanych do naszej dyspozycji? Trzeba jedynie zmienić przyzwyczajenia i zamiast na google.pl szukać na www.pixabay.com lub www.flickr.com/commons.

Jeśli więc oznaczyliśmy prawidłowo grę to jeszcze warto ja zapisać w sposób umożliwiający otworzenie osobom, które nie mają OpenOffice. W tym celu wybieramy z meny Plik opcję Eksportuj jako PDF … i potwierdzamy nasz wybór. Pojawia się normalne okno jak w przypadku Zapisz jako i po kolejnym potwierdzaniu mamy plik w formacie PDF, który jest odczytywany przez większość znanych mi komputerów.

Życzę sukcesów w tworzeniu gier i zapraszam po inspirację do mnie na Basiowe Gry Planszowe.

Marcin Dębiński

Nauczyciel w przedszkolu integracyjnym. Prowadzi blog Basiowe Gry Planszowe z darmowymi grami dla dzieci. Tworzy gry dla dzieci i z dziećmi.

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle Plus

Bir düşüncede “Publikowanie gry stworzonej w OpenOffice Calc

  1. Pingback: Dekorowanie planszy w OpenOffice Calc c.d. - edugracja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up