23 Kwi

Bebok: darmowa mini gra narracyjna

Bebok lezacy

Z radością udostępniamy miniaturkę fabularną dla dwóch graczy i prowadzącego: jeśli dysponujecie dwójką dzieci w wieku od 6 do 12 lat i chcielibyście spróbować zabawy narracyjnej, poznajcie Beboka.

Autorem gry jest Kordian “sil” Krawczyk.

Ilustrację zamieszczoną na okładce przygotował Damian “paralaktyczny” Leśniewski.

Kilka słów na temat gry od Kamila Kisieleskiego, zajmującego się grami fabularnymi w edukacji:

W sprawie Beboka: gra ciekawa, ma interesujący, baśniowy klimat. Bardzo dobre jest też rozwiązanie z zasobami typu monety, punkty zimna- pomagają one graczom i MG we współtworzeniu fabuły. Natomiast ograniczeniem systemu jest na pewno konwencja- nie jest ona tak samo atrakcyjna dla każdego przedziału wiekowego.
Dobrze wczują się dzieci młodsze- od końca przedszkola, aż do połowy podstawówki, natomiast starsze dzieci nie lubią często, ich zdaniem, infantylnych ról- nie chcą się wcielać w dzieci, tylko w dorosłych. Więc gimnazjaliści i licealiści raczej poszukają czegoś innego. Moim zdaniem Bebok to bardzo dobry system- prosty, przyjemny, kierunkujący uwagę scenarzysty na ciekawe pomysły. Ma potencjał wychowawczy.

Mini gra fabularna Bebok: pobierz.

Autor gry, Kordian “sil” Krawczyk, na swojej stronie, pisze:

Bebok – nadprzyrodzona istota z polskiego folkloru – to maskotka ślaskich dni z dniami fabularnymi i planszowymi. Druga edycja tej imprezy odbędzie się 18-19 maja w Bytomiu. A już od dziś, gdziekolwiek jesteście, możecie zagrać w „Beboka” – minigrę narracyjną.

Rzecz zaczęła się jak zwykle od impulsu, wyklikanego przeze mnie szkicu, który pierwotnie wrzuciłem na bloga w serwisie polter.pl. Oczywiście główną inspiracją do jego powstania był sympatyczny stworek patronujący imprezie.

Wkrótce po tym odezwał się do mnie Marcin, organizator Beboka zainteresowany publikacją. Tyle, że gra w formie jaka istniała pozostawiała sporo do życzenia. Ze wszechmiar słuszne uwagi Marcina na temat konstrukcji gry, sprawiły, że po prostu usiadłem któregoś wieczora i przepisałem wszystko na nowo. Potem jeszcze chwila wspólnej pracy na przeredagowanym tekście, i oto Bebok 2 był gotowy. Przynajmniej z mojej autorskiej strony.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, dzięki którym Bebok 2 wylazł na światło dziennie, a hipotetycznym graczom życzę dobrej zabawy, nieśmiało licząc na słowo komentarza.

Grę możecie pobrać odwiedzając stronę Beboka -> bebok.bytom.pl.

A jeżeli ktoś jest zainteresowany pierwotną wersją, znajdzie ją tutaj na blogu.

I pamiętajcie, żeby uchronić się przed Bebokiem wystarczy stosować się do poleceń rodziców.


 

Życzymy Wam przyjemnej lektury! I nie bójcie się Beboka.

Michał

Rocznik 80. Nauczyciel i propagator gier analogowych i cyfrowych w szkole. Ulubiona gra: Pikuty.

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up