12 Mar

Magiczny Tor Przeszkód

 

 

Czy czytaliście już post Marcina Niebudka – od czego zacząć granie z dzieckiem? Marcin proponuje układanie puzzli. I zauważa, że dla malucha nie będzie to na początku proste, „bo właśnie niedawno nauczył się chodzić, biegać, skakać, wspinać a my tutaj chcemy go „uwięzić” przy grze… „

Rodzice i terapeuci dzieci z zaburzeniami rozwoju doskonale znają ten problem… jak zatrzymać uwagę dziecka chociaż przez chwilę? Wspierać rozwój ruchowy czy poznawczy? Specjaliści podpowiedzą nam, że w tym wieku rozwój poznawczy jest ściśle związany z rozwojem motorycznym.

W takim razie spróbujmy połączyć te oba ważne obszary!  Zaproponujmy dziecku… tor przeszkód, który będzie kończył się np. dołożeniem elementu do całości (wkładanka drewniana, puzzle dwu- lub trzyelementowe), nakładaniem kółka na patyk, wrzuceniem klocka do sortera przez odpowiednią dziurkę.  Jedno przejście przez tor to jeden element. Kolejne przejście i kolejny element do włożenia. I jeszcze kolejny. Aż uda nam się ułożyć całą układankę? Nasz maluch będzie miał możliwość ruchu i chwilę przeznaczoną na koncentrację uwagi. A jeśli do zabawy zaprosimy jeszcze siostrę, brata lub rodziców – to będziemy ćwiczyć dodatkowo jeszcze jedną ogromnie ważną umiejętność społeczną – czekanie na swoją kolejkę.

Tor przeszkód może być na początku prosty i oczywiście musi być bezpieczny i dostosowany do możliwości dziecka. Rozejrzyjcie się dookoła. Co można wykorzystać? Mały stolik, pod którym dziecko przejdzie na czworaka? Plastikowy schodek, który pomaga maluchowi w łazience? Miska wypełniona fasolą, w której trzeba znaleźć element układanki? Skok z łóżka na materac? Położenie się na deskorolce i przyciągnięcie sznurkiem? Przejście po deseczce (stare drzwiczki od szafki) ułożonej na dwóch garnkach?

Powodzenia i dużo radości ze wspólnej zabawy.

Roma Abbaj

Psycholog, prowadzi terapię indywidualną oraz treningi umiejętności społecznych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju ze spektrum autyzmu, pracuje w przedszkolu specjalnym, zafascynowana możliwościami stosowanej analizy zachowania. Ulubiona gra:

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up