13 Mar

Jak zrobić planszę do gry w Openoffice Calc

Arkusz kalkulacyjny nie tylko służy do sporządzania bilansów w księgowości. Równie dobrze można go użyć do stworzenia gry planszowej.

Zaczynamy od utworzenia nowego dokumentu. Domyślna szerokość kolumn jest wystarczająca za to wysokość wierszy jest stanowczo zbyt mała. Pierwszą rzeczą jest jest jej zwiększenia do ok. 2.5 cm. Dostęp do wyboru wysokości kolumny jest po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na liczbie oznaczającej numer wiersza. Na powstałej siatce zaznaczamy przebieg trasy. Służy to tego funkcja Krawędzie wprowadzająca linie wokół pól. Zaznaczamy pierwszych 8 pól w kolumnie A a następnie klikamy na ikonę wyglądającą jak 4 kwadraty (dodaje krawędzie wokół wszystkich pól zaznaczenia). Następnie zaznaczamy 7 pierwszych pól w rzędzie 8 i ponownie działamy funkcją krawędzie. Potem zaznaczamy pierwszych 8 pól w kolumnie F i ponownie działamy funkcją krawędzie. Przy właściwym wykonaniu zadania otrzymujemy następujący efekt.

Trasa wyścigu gry planszowej.

Trasa wyścigu gry planszowej.

Kolejnym krokiem będzie wyróżnienie pola start i meta. W tym celu klikamy na komórkę A1 czyniąc ją aktywną i z menu Format wybieramy Komórki … . Pojawi się nowe okno zatytułowane Atrybuty komórek a u jego góry będzie 7 zakładek. Nas interesuje Tło. Po kliknięciu na napis Tło można wybrać kolor pola startowego. Zróbmy je zielone. W komórce tej wpisujemy potem słowo Start. Zmieniamy wielkość czcionki na większą a napis wyrównujemy do środka. Następnie wybieramy komórkę F1 i podobnie zmieniamy jej kolor – tym razem na czerwone. W tej komórce wpisujemy słowo Meta i również go powiększamy a napis wyrównujemy do środka. W efekcie powinno wyglądać to tak:

Trasa wyścigu gry planszowej z Metą i Startem.

Trasa wyścigu z zaznaczonymi Startem i Metą.

Otrzymujemy w ten sposób planszę do najprostszego wyścigu. Nie jest jeszcze on bardzo interesujący, ale w tej postaci możemy go wydrukować i dać dzieciom, aby same ozdobiły planszę. Można też umieścić na niej własne grafiki, ale o tym następnym razem.

Pomocne linki:


Marcin Dębiński

Nauczyciel w przedszkolu integracyjnym. Prowadzi blog Basiowe Gry Planszowe z darmowymi grami dla dzieci. Tworzy gry dla dzieci i z dziećmi.

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle Plus

2 thoughts on “Jak zrobić planszę do gry w Openoffice Calc

  1. Pingback: Inspiracje do gier - edugracja.pl

  2. Pingback: Dekorowanie planszy w OpenOffice Calc - edugracja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up