08 Mar

Inspiracje do gier

Podstawowe pytanie początkującego twórcy gier to: „Co by tu wymyślić?”. A do tego pusta kartka lub nieruchomy obraz pulpitu komputera. Mi, jako nauczycielowi przedszkolnemu jest łatwiej, bo zawsze jest jest jakiś temat tygodniowy lub zadane przez dzieci pytania. Codziennie nowa inspiracja. Tym samym mam temat gry.
Ci, którzy nie mają takiego komfortu mogą odwołać się do literatury dziecięcej. Wiersze Brzechwy czy Tuwima stanowią prawie gotowe fabuły do gier. Tak samo jak bajki. Większość z nich jest tak stara, że dawno przeszły do domeny publicznej i można je wykorzystywać w dowolnym celu, w tym komercyjnie do tworzenia gier. Wiele z nich czerpiąc z mądrości ludowej, która doda nam jakąś wartość wychowawczą do gry. Wreszcie może stanowić podstawę zajęć przy, której pojawi się nasza gra lub będą prowadzone całe zajęcia.
A jak mam temat to muszę się zastanowić co można z nim zrobić. Czekanie na pomysł z reguły nie jest tak krótkie jak wygląda to na filmach z „Pomysłowym Dobromirem”. Jeśli więc przez kilka, kilkanaście minut nic nie wpada do głowy to warto trochę pomóc wyobraźni i pooglądać obrazki.

Gra "Czarna dziura"

Plansza do gry, którą zainspirował jeden obrazek.

W takich przypadkach przychodzą z pomocą takie serwisy jak pixabay.com czy openclipart.org. O ile w pixabay możemy wyszukiwać obrazków zarówno po polsku jak i po angielsku to openclipart wymaga już podstawowej znajomości języka Szekspira. A jeśli go nie znamy, to zawsze można posłużyć się tłumaczem google’a. Niewątpliwą zaletą obu serwisów jest fakt udostępnienia zdjęć do dowolnego użytku. Nie polecam za to używania wyszukiwania grafiki w googlach, bo rzadko kiedy dostajemy informację o możliwości użycia takiego obrazka. A więc wpisujemy w jednym ze wspomnianych serwisów słowa związane z tematem naszej gry i przeglądamy obrazki w poszukiwaniu czegoś, co przyciągnie naszą uwagę. Z reguły udaje się szybko znaleźć obrazek, który będzie tłem w grze i stworzy jej klimat. A jeśli nic nie przykuje naszej uwagi to zmieniamy słowo kluczowe i szukamy ponownie. Może się też zdarzyć, że zainspiruje nas nie tło a jakieś postacie lub przedmioty.

Karty do gry "Arka Noego"

Karty do gry stworzone dzięki obrazkom z Wikipedii.

Do gier typu wyścig wszystko się przyda. Choćby do oznaczania specjalnych pól – czy to bonusów, czy to kar. Jeśli mamy kilka ściągniętych na dysk obrazków to możemy przystąpić do tworzenia gry. Ale o tym następnym razem.

W artykule użyto grafik i gier dostępnych na Basiowe Gry Planszowe.

Marcin Dębiński

Nauczyciel w przedszkolu integracyjnym. Prowadzi blog Basiowe Gry Planszowe z darmowymi grami dla dzieci. Tworzy gry dla dzieci i z dziećmi.

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle Plus

Bir düşüncede “Inspiracje do gier

  1. Pingback: Tworzenie gry w paint.net I - edugracja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up