20 Mar

Dekorowanie planszy w OpenOffice Calc

Ostatnim razem stworzyliśmy prosty wyścig i umieściliśmy na planszy pola Start i Meta. W takiej wersji gra jest już grywalna, ale wygląda niezbyt zachęcająco.
Niewątpliwie atrakcyjności może jej przydać dodatkowa grafika, czyli dekorowanie planszy. Jeśli nie potrafimy jej stworzyć sami pieczołowicie rysując myszką w Windows Paint lub innym programie graficznym lub po prostu nie mamy na to czasu to trzeba sięgnąć po to co legalnie daje nam internet.

Na stronie głównej pixabay.com wpisujemy temat szukanych obrazków np: wiosna

Na stronie głównej pixabay.com wpisujemy temat szukanych obrazków np: wiosna

Przechodzimy do serwisu pixabay.com i wpisujemy słowo, które jest tematem naszej gry. Jako, że dziś zaczyna się wiosna astronomiczna a jutro wiosna kalendarzowa to proponuję wpisać właśnie “wiosna”. Pojawi się się wiele miniatur. Omijamy te oznaczone shutterstock (wyświetlają się na górze i jest to reklama płatnych grafik). Z pozostałych wybieramy interesujące nas. Niestety nie ma opcji wyboru wielu na raz, więc kolejno klikamy na interesujące nas grafiki. Ja znalazłem zdjęcia krokusów i po kliknięciu na obrazku przeniosło do nowego okna, które wyglądało następująco:

Zdjęcie krokusów z pixabay.com

Zdjęcie krokusów z pixabay.com

(zdjęcie to można odnaleźć pod tym linkiem).

Po prawej stronie zmienimy rozmiar z M na S, bo zdjęcie powinno być jak najmniejsze, aby zmieścić się na polach planszy. Klikamy po prawej stronie na pobierz i plik zapisuje się na dysku naszego komputera. Proponuję pobrać jeszcze przynajmniej jedno zdjęcie, które będzie umieszczone pośrodku planszy lub jako tło (np. z tego linku).

Mając ściągniętych tyle zdjęć, ile uważamy za stosowne otwieramy nasz plik z grą w OpenOffice Calc. Jeśli go nie mamy to trzeba go stworzyć np: według wskazówek z poprzedniej części poradnika.

Po otworzeniu pliku klikamy na pole, w którym będziemy wstawiać obrazek i wybieramy z menu opcję wstaw a z rozwiniętej listy obraz a następnie z pliku. Otwiera się nowe okno a my odnajdujemy lokalizację zapisanej wcześniej grafiki, klikamy na nazwę pliku a potem potwierdzamy klikając na otwórz. Na planszy pojawi się obrazek. Mimo wybrania rozmiaru s jest on wciąż za duży by umieścić go na jednym z pól planszy. Klikamy na obrazek a następnie na prawy dolny róg (zaznaczyłem to miejsce czerwonym kółkiem na obrazku poniżej).

Aby zmniejszyć obrazek trzeba kliknąć w dolnym prawym rogu obrazka na zielony kwadrat i trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy przeciągać go do górnego lewego rogu.

Aby zmniejszyć obrazek trzeba kliknąć w dolnym prawym rogu obrazka na zielony kwadrat i przeciągać go w kierunku górnego lewego rogu.

Aby zmniejszyć obrazek trzeba kliknąć w dolnym prawym rogu obrazka na zielony kwadrat i trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy przeciągać go do górnego lewego rogu.

Jeśli obrazek przybierze pożądaną wielkość i kształt puszczamy lewy klawisz myszy. Kopiujemy go i wklejamy na kolejne pola. Ja wkleiłem krokusy 5 razy i w tak zakończyłem dekorowanie pól. Po tych zabiegach plansza wygląda tak:

Plansza z umieszczonymi dodatkowymi obazkami

Plansza z umieszczonymi dodatkowymi obrazkami

Pozostaje dodanie tytułu, zasad gry oraz tła (lub innego dużego elementu graficznego), ale o tym następnym razem.

Marcin Dębiński

Nauczyciel w przedszkolu integracyjnym. Prowadzi blog Basiowe Gry Planszowe z darmowymi grami dla dzieci. Tworzy gry dla dzieci i z dziećmi.

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle Plus

2 thoughts on “Dekorowanie planszy w OpenOffice Calc

  1. Pingback: Dekorowanie planszy w OpenOffice Calc c.d. - edugracja.pl

  2. Pingback: Jak zrobić planszę do gry w Openoffice Calc - edugracja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up